Esenyurt ne demek?

Çok sevgili ve değerli okuyucularımız, merhaba!

İlginç bir başlıkla giriş yaptım farkındayım. Esenyurt ne demek? Çok geniş bir kelime. Hele de Esenyurt Evden Eve Nakliyat şirketi için çok ilginç bir konu. Ama biraz detaylandırdıkça anlayacaksınız.

Aslında Esenyurt isim olarak adını 1967 yılında kazanıyor. Öyle aman aman bir kaynağı da yok isminin. Bölge genel olarak rüzgarlı olduğu için ve Türkçe bir isim koymak istenildiğinden Esenyurt deniyor. Ancak Türkçe kısmına dikkat çekmek istiyorum. Türkçe diyorum çünkü öncesinde ismi “eşginoz” bu semtin. O da ne ki?

19. yüzyıla kadar çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan ve bizim de Esenyurt Evden Eve Nakliyat olarak hizmet verdiğimiz bu semtin büyük bir kısmının sahibi “Eşginozgiller” adlı bir aile, aşiret. Çoğunlukla onların yaşadığı bu bölgeye de onlardan dolayı “eşginoz” deniyor. Ancak Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan ve Türkçeleştirme çalışmaları başladıktan sonra semtimizin adı bugünkü haline kavuşuyor.

Yani gördüğünüz gibi, bu ilginç hikayenin sonunda pek de tarihi kökeni olmayan bir isimle aramıza katılıyor Esenyurt. Ama biz bir evden eve nakliyat şirketi olarak, profesyoneller olarak, asla önyargıyla yaklaşmadan her kesimden müşterimizi memnun etmek için elimizden geleni yapıyoruz.

Bir sonraki yazımıza kadar, hoşçakalın!